Som barefooťák (a neplánujem to zmeniť).

Pre niekoho je to len dočasný trend v obúvaní, pre mňa životný štýl. Vo svojich dvadsiatich piatich rokoch som objavila čaro bosej chôdze a “bosých” (barefoot = BF) topánok. Prečo som do toho išla?

Pocit slobody a voľnosti

Bosá noha bola v mojich predstavách vždy spojená s dovolenkou, časom oddychu a pocitom slobody. Nemusím nič a môžem všetko. Inak to nie je ani vtedy, keď naboso kráčam ulicami a parkmi nášho mesta.

Úplne naboso to zo začiatku bolo ťažké, najmä po kamienkoch a štrku. Zvykla som si približne po mesiaci. Noha dýcha, má priestor, dobre sa mi kráča. Môžem ísť rýchlo, ale vlastne už ani nechcem. Celý život som sa ponáhľala a už stačí!

Páči sa mi, keď cítim zem pod nohami. Miestami je horúca, inde chladná. Cítim sa byť viac súčasťou okolia. Mám radosť, keď sa mi bosé nohy zaboria do blata, alebo stúpia do mláky vyhriatej slnkom. Opäť som malým dieťaťom, ktorému je totálne jedno, že je špinavé. A k tomu žiadne pranie zafúľaných topánok!

Klenby? Áno, stále ich mám a sú krásne!

Aj keď som nikdy nemala ploché nohy, zazneli názory, že po nosení BF by som sa k tomu mohla dopracovať. Nestalo sa tak ani po toľkých rokoch. Ba práve naopak: mám pocit,že moje nohy opekneli a ozdraveli.  

Lenže je to (aj) o tom, čo ste ochotní spraviť navyše, okrem kúpy spotrebného produktu. Ja som sa nanovo učila chodiť, pretože predstava, že vyšmatlám sto dvadsať eurové topánky, sa mi moc nepozdávala.

Produkt totiž podporí zdravie len do istej miery. Ďalej som už musela pristúpiť k vedomej zmene svojho životného štýlu a tak som začala pátrať po informáciách. Znovu sa naučiť kráčať, uvedomiť si, ako pevne stáť nohami na zemi…

Na rôznych kurzoch som pochopila fyziológiu tela, akceptovala anatómiu nohy a evolučnú snahu prírody vytvoriť telo dokonalé pre pohyb.

Veľa chodím úplne naboso po nerovnom teréne, aby svaly nohy makali a podporovali moje telo. Potrebných úprav bolo niekoľko, po dvoch rokoch sa mi podarilo odstrániť najhoršie pohybové zlozvyky. A ďalej na sebe pracujem.

Vedomý prístup k telu ma naučil svojim chodidlám viac dôverovať aj v náročnejších terénoch. Keď idem do lesa či na túru, volím BF obuv, prípadne idem úplne naboso. Vedome našľapujem a som schopná zdolať aj rebríky, skaly a iný povrch. Cítim sa aj trochu ako dobrodruh. :)

Vyhodila som všetky topánky zo skrine?

Samozrejme, že nie! To, že som barefoot-friendly, nemusí nutne znamenať, že bojkotujem akúkoľvek inú obuv. Občas idem do divadla, alebo na stretnutia, kde sa mi lodičky jednoducho páčia, a preto si ich obujem. V mojej skrini nájdete aj crocsy, plátenky z číňáku, tanečné poltopánky, či elegantné zimné čižmy na opätku. Aj žabky na pláž, hoci po hodine chôdze z nich mám pľuzgiere na nohách.

Ale nosenie obuvi, ktorá je pre moje telo kontraproduktívna, sa obmedzilo len na “špeciálne” momenty, čo je v mojom prípade tak raz za týždeň na 2 hodiny. Už mi to vlastné telo nedovolí cez nepríjemné pocity.

Plne si uvedomujem, čo mi konkrétna obuv dáva a berie. Rozhodujem sa za seba a prijímam zodpovednosť za to, čo považujem za najlepšie pre MOJE telo. V BF topánkach sa cítim pohodlne, komfortne a viem, že rešpektujú moje potreby. Široká špica, tvar, ktorý sa podobá na nohu, poddajná podrážka… a celkový príjemný pocit.  

Preto prijmite aj vy zodpovednosť za svoje zdravie a vyberte si tú cestu, ktorú považujete pre VLASTNÉ telo za správnu.

Záverom pridávam vlastné skúsenosti s niektorými vybranými značkami BF topánok:

 

Vivo Jing Jing balerínky Moje úplne prvé BF topánky, nosené denne, takzvane do zodratia. Po roku mi však boli úzke a malé, nakoniec nenositeľné. Vhodnejšie pre veľmi úzku nohu.


Ahinsa Shoes Od Ahinsa Shoes mám aktuálne štyri páry topánok, páči sa mi ich širokosť a pohodlnosť. Považujem ich za poctivý barefoot a držím palce, aby rástli ďalej.

Balerínky Sundara z Loricy(R) nosím od jari do jesene,  v lete sa mi v nich potí noha. Nabudúce zvolím iný materiál.

Ľanové Sundara – krásne k rifliam i sukni, v prevedení s hrejivou  semišovou podšívkou sú úžasné na chladnejšie dni.

Kvietkované Sundara sú príjemné na túru, bez impregnácie majú však len základnú vodeodolnosť.

Zimné Winter Lady ma zachraňujú pri zimných predajoch v exteriéri. Vyššia špica umožňuje hýbať prstami a zohrievať si nohy. Aktuálne sa nedajú zohnať. Večná škoda.

Kúpite na www.ahinsashoes.com


Freet Talus Veľmi príjemné BF “papučky” na slnečné dni v prírode. Premokavé, na druhej strane: čo natečie, to vytečie.


Sandále Happysandals Milované sandále s hrúbkou podrážky 3mm typu “huarache” z workshopu Happysandals, kde sme si ich spravili sami.

Nosím ich všade – na turistiku, do mesta. Sú len takým “formálnym” oddelením chodidla od zeme.  

Viac info nájdete na www.happysandals.cz