Ako pracovať v stoji?

V poslednej dobe sa objavuje veľa pozitívnych referencií na prácu pri tzv. stand-up stoloch, teda prácu v stoji. Preto som zobrala svoj notebook a prácu v stoji otestovala v praxi pri písaní článku.

mery-standup1Jediným miestom v našom štúdiu pre test je zatiaľ parapetná doska. Už prvý obrázok naznačuje, že pri mojej skromnej výške nebude stand-up stôl vyhovovať základným parametrom.

Lakte a ramená musím držať vysoko, aby som dosiahla na klávesnicu. Taktiež mi nevyhovuje silná kontrastná plocha okna a krásny slnečný deň za ním. Okrem toho, že ma to ťahá viac prokrastinovať a vypadnúť do prírody, než stáť za počítačom, moje oči sú silne namáhané silným svetlom.

Nohy pri troche nepozornosti skĺzavajú do obľúbeného stereotypu: vytláčam bok, presúvam váhu na jednu nohu a zamykám koleno. Je mi tak pohodlne, pretože sa môžem sústrediť na písanie a nie na aktívny stoj.

A krk? Nuž, klasicky pohľad dole na monitor, preťažujem krčnú chrbticu. Ale to už je úskalie práce s mobilným počítačom, monitor by sa mi tu totiž nezmestil.

Spravila som teda malé úpravy miesta, aby mi ako-tak vyhovovalo, kým dopíšem článok.Standup 1

1. Keďže stôl je fixný, podložila som si nohy jogablokom, aby som dostala lakte do lepšej polohy. Aj keď si moje ramená pýtali ešte o tri centimetre vyššie podloženie, musela som pristúpiť na kompromis.Pri vyššej podložke pod nohami sa mi viac oddialil monitor, takže som mala väčšiu potrebu využívať manuálny zoom a predklon krku.

2. Kontrastnú plochu okna zjemnilo zatienenie pomocou žalúzii. Oči sú výrazne pokojnejšie.

3. Prijala som (ne)kvality priestoru, kde v tejto chvíli pracujem. O čom menej možností mám na usporiadanie, o to viac musí pracovať moje telo. Udržiavam sa v aktívnom postoji, jemnom pohybe, pravidelne sa skontrolujem, či mi telo neskĺzlo do stereotypu. Mne osobne pomáha v udržiavaní aktívneho stoja a jemného pohybu hudobné pozadie.

Čo sa mi v tomto prípade vyriešiť nepodarilo je výška monitora – nemám k dispozícii podstavec, ani externú klávesnicu. „Stôl“ je krátky, takže s najväčšou pravdepodobnosťou by sa mi sem ani nezmestili. Rovnako mi chýba myš a možnosť oprieť si predlaktia.

Často sa nás pýtajú na využitie balančnej podložky pri práci. Zobrala som teda jeden z našich Tancúchov a pokračovala v písaní.

Sústrediť sa na aktivitu tela a zároveň premýšľať nad ďalšími slovíčkami bolo zrazu namáhavejšie ako sedieť prvýkrát za volantom, kedy neviete, či najskôr plyn, alebo spojku. Keď som sa sústredila na postoj na podložke, bolo ťažšie premýšľať nad vetami. Na druhej strane sa dobre zabávam a cvičím. :-) Akonáhle som sa zahľadela do článku, po chvíli som si uvedomila, že podvedome podložku stabilizujem kolenami, alebo neprimeraným napätím v inej časti tela.

Takže hodnotím to tak, že oboje naraz je možné dosiahnuť, ak máte talent na multitasking, prípadne trénovaním svojho tela.

Ak sa teda rozhodnete pre prácu v stoji:

1. Nájdite si ideálne jeden priestor, ktorý si upravíte na kvality stabilného pracovného miesta tak, aby rešpektovalo ergomedic1ergonomické odporúčania. Navyše ušetríte čas neustálym prispôsobovaním improvizovaného miesta.

Vynikajúcou alternatívou sú výškovo polohovateľné stoly. Keď vás sed omrzí, zdvihnete si ich do vyššej polohy a môžete pri nich stáť. Mala som tú česť pracovať so stolmi od spoločnosti Ergomedic, ktoré túto alternatívu umožňujú.

2. V prípade improvizácie využite všetky dostupné prostriedky na úpravu. Čo sa vám nepodarí upraviť, kompenzujte aktivitou tela. Je možné, že budete potrebovať častejšie prestávky a viac sebakontroly.

3. Práca na nestabilnej podložke je prospešná do tej miery, kým dokážete udržať zdravé držanie tela. Pokojne striedajte využitie podložky, odporúčam však mať ju pod nohami maximálne 10 minút.

PS: A nezabúdajte, že najdôležitejšia je vždy aktivita vášho tela! Udržte si postoj, uvoľnené kolená a jasnú myseľ. :-)